Mississippi runoff election results

The ballots have been counted, and Mississippi’s runoff races have been called.

The Republican gubernatorial primary race between Lt. Governor Tate Reeves and former Mississippi Supreme Court Justice Bill Waller Jr. was the main attraction at the polls today, and Republican voters also had to decide the winner of the party’s primary in the race for Attorney General. The Northern District Transportation Commissioner race was also on the ballot.

On the Democratic ticket, the only race left to be decided other than State Senate/House seat primary races was the Central District Public Service Commissioner primary.

Precincts Reporting: 99%

Governor: (R)

  • Tate Reeves – 54.3% – WINNER
  • Bill Waller Jr. – 45.7%

Attorney General: (R)

  • Lynn Fitch – 52%
  • Andy Taggart – 48%

Northern District Transportation Commissioner: (R)

  • John Caldwell – 58% – WINNER
  • Geoffrey Yoste – 42%

Central District Public Service Commissioner: (D)

  • Dorothy ‘Dot’ Benford – 41%
  • De’Keither Stamps – 59% – Winner

In addition to the statewide primaries, many State Senate/House seat primary races were decided at the ballot box today.

Senate Runoffs

District 1: (R)

  • Chris Massey 
  • Michael McLendon – WINNER

District 3: (R)

  • Kathy Chism – 51%
  • Kevin Walls – 49%

District 8 (R)

  • Ben Suber 
  • Stephen Griffin – WINNER 

District 8: (D)

  • Kegan Coleman – WINNER
  • Kathryn York 

District 10: (D)

  • Andre De’Berry – WINNER
  • Michael Cathey 

District 13: (D)

  • Sarita Simmons – WINNER
  • John Alexander 

District 22: (D)

  • Joseph Thomas – WINNER
  • Ruffin Smith 

District 37: (R)

  • Melanie Sojourner – WINNER
  • Morgan Poore

District 51: (R)

  • Gary Lennep – 50%
  • Jeremy England – 50% 

House Runoffs

District 10: (R)

  • Kelly Morris
  • Brady Williamson – WINNER

District 63: (D)

  • Stephanie Foster – WINNER
  • Deborah Dixon – Incumbent 

District 70: (D)

  • William R. Brown – WINNER
  • Kathy Sykes – Incumbent

District 87: (R)

  • William Andrews – WINNER
  • Joseph Tubb 

District 88: (R)

  • Ramona Blackledge – WINNER
  • Gary Staples – Incumbent 

District 95: (R)

  • Jay McKnight – WINNER
  • Patricia Willis – Incumbent 

District 105: (R)

  • Dale Goodin – WINNER
  • Roun McNeal – Incumbent 

District 106: (R)

  • Jansen Owen – WINNER
  • John Glen Corley – Incumbent

District 114: (R)

  • Jeffrey Guice – Incumbent – WINNER
  • Kenneth Fountain