Mississippi HS football scores & playoff matchups

Playoffs have begun in 4A, 3A, 2A and MAIS, and now, the matchups are set in the remaining regions. Check out the final scores from a busy night in Mississippi high school football and next week’s playoff matchups below:

——————– 6A SCORES ——————–
St. Martin 48 – D’Iberville 28, FINAL
Biloxi 20 – Gulfport 34, FINAL
Madison Central at Greenville (CANCELLED DUE TO PLAYER INJURY)
Meridian 6 – George County 32, FINAL
Brandon 14 – Pearl 10, FINAL
Tupelo 13 – Oxford 33, FINAL
Provine 13 – Warren Central 34, FINAL
South Panola 42 – DeSoto Central 7, FINAL
Harrison Central 21 – Ocean Springs 24, FINAL
Starkville 41 – Clinton 14, FINAL
Southaven 21 – Horn Lake 52, FINAL
Pascagoula 21 – Hancock 24, FINAL
Hernando 33 – Columbus 0, FINAL

——————– 5A SCORES ——————–
Lafayette 42 – Lake Cormorant 13, FINAL
West Jones 24 – Brookhaven 20, FINAL
North Pike 34 – Forest Hill 6, FINAL
Vicksburg 13 – Holmes County Central 46, FINAL
West Point 28 – Lewisburg 0, FINAL
Gautier 35 – Wayne County 42, FINAL
West Harrison 3 – Hattiesburg 58, FINAL
Laurel 44 – Natchez 15, FINAL
Grenada 35 – Saltillo 7, FINAL
Long Beach 3 – Stone 55, FINAL
Ridgeland 0 – Germantown 34, FINAL
Canton 42 – Cleveland Central 15, FINAL
Neshoba Central 34 – Callaway 14, FINAL
Picayune 58 – Pearl River Central 7, FINAL

——————– 4A SCORES ——————–
PLAYOFFS – 1ST ROUND
New Hope 14 – Senatobia 27, FINAL
Yazoo City 6 – Pontotoc 41, FINAL
Itawamba AHS 10 – Clarksdale 14, FINAL
Byhalia 0 – Louisville 41, FINAL
Rosa Fort 52 – Shannon 46, FINAL
Kosciusko 0 – Corinth 47, FINAL
New Albany 3 – Noxubee County 28, FINAL
Amory 25 – Greenwood 48, FINAL
Vancleave 22 – West Lauderdale 28, FINAL
Lawrence County 35 – Florence 38, FINAL
McComb 8 – Greene County 35, FINAL
Quitman 20 – East Central 56, FINAL
Sumrall 16 – South Pike 18, FINAL
Moss Point 26 – Mendenhall 38, FINAL
Northeast Lauderdale 28 – Saint Stanislaus 12, FINAL
Lanier 20 – Poplarville 50, FINAL

——————– 3A SCORES ——————–
PLAYOFFS – 1ST ROUND
Aberdeen 12 – Booneville 23, FINAL
Yazoo County 6 – Water Valley 34, FINAL
Palmer 24 – Ruleville Central 14, FINAL
Kossuth 0 – Houston 41, FINAL
Elzy 14 – North Panola 55, FINAL
South Pontotoc 14 – North Pontotoc 55, FINAL
Belmont 20 – Choctaw County 14, FINAL
Independence 0 – Charleston 34, FINAL
Tylertown 22 – Winona 37, FINAL
Hazlehurst 24 – Magee 50, FINAL
Raleigh 25 – Jefferson County 9, FINAL
Southeast Lauderdale 27 – Seminary 53, FINAL
Franklin County 0 – Velma Jackson 42, FINAL
Jefferson Davis County 61 – Forest 22, FINAL
Morton 7 – Columbia 42, FINAL
Crystal Springs 34 – Wilkinson County 27, FINAL

——————– 2A SCORES ——————–
PLAYOFFS – 1ST ROUND
Lake 27 – East Union 0, FINAL
Coahoma County 0 – Eupora 47, FINAL
Leflore County 16 – South Delta 46, FINAL
Bruce 6 – Scott Central 55, FINAL
Riverside 6 – Calhoun City 47, FINAL
Union 38 – Baldwyn 14, FINAL
Walnut 0 – Philadelphia 61, FINAL
East Webster 35 – O’Bannon 6, FINAL
Perry Central 0 – Taylorsville 50, FINAL
Amite County 12 – Pisgah 49, FINAL
Saint Joseph (Madison) 57 – Bogue Chitto 38, FINAL
Enterprise (Clarke) 6 – Collins 34, FINAL
West Lincoln 6 – Pelahatchie 55, FINAL
North Forrest 27 – Bay Springs 60, FINAL
Heidelberg 6 – Richton 35, FINAL
Mize 36 – Loyd Star 34, FINAL

——————– 1A SCORES ——————–
Okolona 42 – Potts Camp 20, FINAL
Sacred Heart 16 – Stringer 48, FINAL
Simmons 52 – McAdams 6, FINAL
Shaw 32 – Coffeeville 12, FINAL
Resurrection Catholic 7 – East Marion 36, FINAL
Byers 32 – Ashland 20, FINAL
West Lowndes 14 – Sebastopol 57, FINAL
Brooks @ North Side
French Camp Academy 26 – Leake County 22, FINAL
Lumberton 41 – Salem 14, FINAL
Smithville 28 – Biggersville 22, FINAL
Vardaman 26 – Hamilton 7, FINAL
Mount Olive 6 – Faith Academy 42, FINAL

——————– MAIS SCORES ——————–
1ST ROUND: CLASS AAAA, Division I
Parklane Academy 21 – Oak Forest (La.) 13, FINAL
Presbyterian Christian 7 – Jackson Academy 56, FINAL
——————–
1ST ROUND: CLASS AAAA, Division II
Pillow Academy 34 – Washington School 7, FINAL
Copiah Academy 13 – Simpson Academy 35, FINAL
——————–
1ST ROUND: CLASS A
Deer Creek 14 – West Memphis (Ark.) 34, FINAL
Lee (Ark.) 14 – Columbus Christian 20, FINAL
——————–
2ND ROUND
CLASS AAA
Bayou Academy 13 Indianola Academy 16, FINAL
Wayne Academy 20 – Central Hinds 21, FINAL
Leake Academy 14 – Heritage Academy 43, FINAL
Adams Christian 32 – Starkville Academy 13, FINAL
——————–
CLASS AA
Clinton Christian 20 – Greenville St. Joseph 26, FINAL
River Oaks (La.) 6 – Brookhaven Academy 28, FINAL
Centreville Academy 38 – Winona Christian 14, FINAL
Tri-County Academy 24 – Sylva-Bay Academy 27, FINAL OT
——————–
MAIS 8-MAN
Sharkey-Issaquena 8 – Tallulah (La.) 58, FINAL
Prairie View (La.) 66 – Tensas (La.) 58, FINAL
Briarfield (La.) 14 – Manchester Academy 42, FINAL
Humphreys Academy 30 – Marvell (Ark.) 28, FINAL

– Next Week’s Slate

6A North
Warren Central at Horn Lake
South Panola at Starkville
Madison Central at Oxford
Tupelo at Northwest Rankin
 
6A South
St. Martin at Brandon
Pearl at Ocean Springs
Harrison Central at Oak Grove 
Petal at Gulfport
—————————————————-
5A North
Canton at West Point
Lafayette at Germantown
Neshoba Central at Olive Branch
Lake Cormorant at Holmes County Central
 
5A South
Natchez at Picayune 
Stone at West Jones
Wayne County at Laurel 
Brookhaven at Hattiesburg
————————————————
4A North
Pontotoc at Senatobia
Clarksdale at Louisville
Noxubee County at Greenwood
Corinth at Rosa Fort
 
4A South
Florence at West Lauderdale
Mendenhall at South Pike
Poplarville at NE Lauderdale
Greene County at East Central
—————————————————-
3A North
Houston at M.S. Palmer
North Pontotoc at North Panola
Water Valley at Booneville
Charleston at Belmont
 
3A South
Velma Jackson at Jeff Davis County
Columbia at Crystal Springs
Magee at Winona
Seminary at Raleigh
—————————————————-
2A North
Eupora at Lake
South Delta at Scott Central
Philadelphia at East Webster
Calhoun City at Union
 
2A South
Pisgah at Taylorsville
Collins at Madison St. Joe
Richton at Mize
Bay Springs at Pelahatchie 
—————————————————-
1A North
Okolona at Ray Brooks
Coffeeville at Smithville
Tupelo Christian at Simmons
McAdams at Biggersville
 
1A South
Resurrection at Nanih Waiya
French Camp at Stringer
Leake County at Lumberton
East Marion at Noxapater
—————————————————-
MAIS
Class AAAA, Division I
Parklane Academy at MRA
Jackson Academy at Jackson Prep
—————————————————-
Class AAAA, Division II
Pillow Academy at Lamar School
Simpson Academy at Magnolia Heights
—————————————————-
Class AAA
Central Hinds at Indianola Academy
Adams Christian at Heritage Academy 
—————————————————-
Class AA
Brookhaven Academy at Greenville St. Joe
Centreville Academy at Sylva-Bay Academy 
—————————————————-
Class A
West Memphis (Ark.) at Tunica Academy
Columbus Christian at Union Christian (La.) 
—————————————————-
Class 8-Man
Prairie View (La.) at Tallulah (La.)
Humphreys Academy at Manchester Academy